İstanbul Üniversitesi
Research Laboratories Information System

Farmasötik Botanik Araştırma Laboratuvarı

Farmasötik Botanik Araştırma Laboratuvarı

Anabilim dalımızın temel araştırma konuları Tıbbi bitkiler sistematiği, Etnobotanik, Önemli Bitki Alanları, Ticareti Yapılan Bitkiler, Monokotil Bitkiler, Rosaceae, Apiaceae, Papaveraceae, Liliaceae, Asteraceae, Euphorbiaceae, Hypericaceae gibi familyalar ve bunlar üzerinde anatomik, karyolojik, palinolojik çalışmalardır.1.      Tıbbi bitkiler sistematiği: Bitkiyle ilgili yapılan tüm çalışmalarda en temel konu bitki teşhisidir. Anabilim dalımız Türkiye?nin ikinci en büyük ve düzenli herbaryumuna sahiptir. Bitki teşhisi çalışmalarında (1 adet çizim tüplü) stereo mikroskoplar kullanılmaktadır.

2.      Karyolojik analizler: Bitki sitematiğini destekleyen önemli çalışma konularımızdan biridir. Görüntülemede kullandığımız 2 adet mikroskop ve kromozom analizi yapabilen program bulunmaktadır.

3.      Anatomik çalışmalar; Bitkilerin antomik yapılarının tayin edilmesinde buz mikrotomu (kryostat) cihazı ile kameralı ışık mikroskobu kullanılmaktadır. Ayrıca mikro ve makromorfolojik çalışmalarda kullanılan kamera sistemli stereo mikroskop da mevcuttur.

4.      Polen analizi; Wodehouse metotuyla polen preparatları hazırlanıp, kameralı ışık mikroskobuyla incelenmektedir. Ayrıca baldan polen analizi de yapılmaktadır. Polen preparatları `Ballı Bitkiler Herbaryumu?nda bulunan referans koleksiyon ile karşılaştırılmaktadır.İstanbul Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, C Blok, 34116, Beyazıt, İstanbul

Toplam kullanılan BAP Kaynağı: 8.450,00 TL


© 2019 İstanbul Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı