İstanbul Üniversitesi
Research Laboratories Information System

ELEKTRON MİKROSKOPİ LABORATUVARI

ELEKTRON MİKROSKOPİ LABORATUVARI

Doku takibi

Epon gömme

Yarı ince ve ince kesitler alma (ultramikrotom ile)

Biyopsi ve semen materyallerinin elektron mikroskobik incelenmesi
Anabilim Dalımızda bulunan Elektron Mikroskobu laboratuvarı  ilk olarak 1963 yılında alınan Zeiss Zeiss marka (Zeiss UM) Elektron Mikroskobu ile rahmetli Hocamız Sayın Prof.Dr.Türkan ERBENGİ (YARAMANCI) tarafından kurulmuştur. 1975'de alınan JEOL (TEM ve SEM) marka ikinci Elektron Mikroskobu ile birlikte bilimsel aktivite ve üretkenlik daha da artmıştır. 2004 yılında Anabilim Dalımıza Prof. Dr Yurdagül Canberk' in çabalarıyla  bilgisayarlı, sayısal görüntüleme kameralı ve çeşitli özelliklere sahip günümüz teknolojisine ve biyolojik materyale uygun JEOL 1011 Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM) alınmıştır ve  Prof Dr Seyhun Solakoğlunun yönetiminde çalışmalarına devam etmiştir. Halen Prof. Dr .Bülent Ahıshalı  yönetiminde çalışmaktadır.

40 yılı aşkın  süredir çalışır durumda olan bu cihazlar ile laboratuvarımızda uluslararası standartlarda Elektron mikroskobik çalışmalar içeren tez ve yayınlar yapılmıştır. Laboratuvarımızda her yıl eğitim amaçlı; tez ya da araştırma parçası olarak yaklaşık 400 preparat hazırlanmaktadır. Elektron mikroskobu laboratuvarımızda çeşitli doku örnekleri ile çalışılmakta olup, ayrıca  hastalardan alınan çeşitli doku biyopsi materyalleri (böbrek, silya, deri, kas vs) de incelenmektedir.

Elektronmikroskobu laboratuarımız  her akademik yıl yüksek lisans, doktora, tıpta uzmanlık öğrencileri ile çeşitli üniversitelerden gelen lisansüstü ve doktora öğrencilerinin tez ve araştırmalarının yürütülmesi aşamasında aktif olarak hizmet vermektedir. İ.Ü. İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ HİSTOLOJİ VE EMBRİYOLOJİ ANABİLİM DALI TEMEL BİLİMLER BİNASI KAT:-2

Toplam kullanılan BAP Kaynağı: 0,00 TL


© 2019 İstanbul Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı