İstanbul Üniversitesi
Research Laboratories Information System

Maya Genetiği, Teknolojisi ve Genomik Araştırmalar Laboratuvarı

Maya Genetiği, Teknolojisi ve Genomik Araştırmalar Laboratuvarı

Bu laboratuvarda bölünen maya olarak da bilinen Schizosaccharomyces pombe model olarak kullanılarak glukoz metabolizması, yaşlanma, ağır metal metabolizması, oksidatif stres ve pürin/pirimidin metabolizması gibi hücresel olaylar araştırılmaktadır.

Ascomycetes sınıfına ait maya tipi bir organizma olan Schizosaccharomyces pombe simetrik bölünme özelliği, hücre çevriminin belirgin olarak G1, S, G2 ve mitoz evrelerinden oluşması gibi özellikleriyle memeli hücrelerine benzemektedir.

 

Laboratuvarımızda ökaryotik hücrelerin çevrelerini nasıl algıladıkları ve buna yanıt olarak biyolojik süreçlerini nasıl düzenledikleri sorgulanmadtadır. Bu kapsamda, glukozun algılanması, hücre içine taşınması, sinyal iletimi, stres yanıt yolakları, depo karbonhidratlarının sentez ve yıkımı, tiamin ve purin metabolizması gibi metabolik yolaklar gen, genom ve biyokimyasal düzeylerde klasik maya genetiği yöntemleri ve moleküler tekniklerin birleştirilmesi ile araştırılmaktadır.

 

Kronolojik yaşlanma süreçlerinin hücresel metabolizma düzeylerinde araştırılması sürdürülmektedir.

 

Çeşitli genler bakımından S. pombe delesyonlu ırk kütüphanesi oluşturulmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

 

Ayrıca, çeşitli metabolik yolakların aydınlatılmasında, hayvansal ve bitkisel kaynaklı genlerin işlevlerinin belirlenmesi için heterolog gen anlatımı çalışmalarında konak olarak da kullanılmaktadır. 


Düşük Basınç ünitesinde S.pombe'nin farklı basınç ve atmosfer şartlarında verdiği hücresel cevaplar moleküler düzeyde incelenmektedir.İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, 34134 Vezneciler, İstanbul

Toplam kullanılan BAP Kaynağı: 277.000,00 TL


© 2019 İstanbul Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı