İstanbul Üniversitesi
Research Laboratories Information System

IŞIK MİKROSKOPİ LABORATUVARI

  • Takip cihazı, gömme, kesit alma bölümü
IŞIK MİKROSKOPİ LABORATUVARI

Işık mikroskopi teknikleri

Doku takibi

Parafin gömme

Doku kesiti alma

Histokimyasal ve immunohistokimyasal boyama

        Türkiye'de ilk histoloji dersinin 'ilmi ensaç' ismiyle Mirliva Saip Paşa (1883-1893) tarafından verilmeye başlandığı bilinmektedir. Tevfik Recep Bey (Örensoy) 1904'de Histoloji ve Embriyoloji adıyla derslerini vermeye başlamış ve 1909?da Histoloji ve Embriyoloji bölümü bir kürsü haline getirilmiştir. 1933'te Atatürk'ün gerçekleştirdiği üniversite reformu ile ilgili olarak tıp fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Kürsüsü'nde Ord. Prof. Dr. Tevfik Recep Örensoy'dan sonra Doç. Dr. Şefik Uras, Macar uyruklu Prof. Dr. Tibor Peterfi, Ord. Prof. Dr. Med. Vet. Üveis Maskar, Prof. Dr. Türkan Erbengi, Prof. Dr.İsmail Petorak, Prof. Dr. Yurdagül Canberk , Prof.Dr.Y Aytekin,  Prof. Dr. Leyla TAPUL kürsü başkanlığı yapmışlardır. Haziran 2014'den itibaren tarafından bu görev Prof. Dr. Seyhun SOLAKOĞLU sürdürülmektedir.

       Laboratuvarımızda öncelikle Tıp Fakültesi 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin Histoloji ve Embriyoloji derslerinin pratik programlarında inceledikleri preparatlar hazırlanmaktadır. Yaklaşık 100 çeşit preparatın her birinden her yıl 50'şer adet hazırlanmaktadır. Ayrıca fakültemizde seçmeli derslerin uygulama ayağında yapılan doku takibi, kesit ve histokimyasal boyama işlemleri bu laboratuvarda yapılmaktadır. Anabilim dalımız lisansüstü (Tıpta Uzmanlık, Doktora, Yüksek Lisans) öğrencilerinin ışık mikroskobu teknikleri eğitimleri bu laboratuvarda verilmektedir. Laboratuvarımız tarafından Türkiye'deki çeşitli üniversitelerdeki fakültelerin preparat ihtiyaçları zaman zaman karşılanmıştır.

Işık mikroskopik araştırmalar için gerekli olan doku takibi, gömme, kesit alınması ve histokimyasal ve immunohistokimyasal boyama işlemleri laboratuvarımızda gerçekleştirilmektedir.İ.Ü.İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ HİSTOLOJİ EMBRİYOLOJİ ANABİLİM DALI TEMEL BİLİMLER BİNASI KAT:-2

Toplam kullanılan BAP Kaynağı: 0,00 TL


© 2019 İstanbul Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı