İstanbul Üniversitesi
Research Laboratories Information System

Yüksek Manyetik Alan ve Düşük Sıcaklık Laboratuvarı

  • Süperiletken magnet ve KelvinoxTLM sistemi
  • Helyum Gazı depolama ve sıvılaştırma odası
  • Helyum sıvılaştırma cihazı, 18litre/24 saat
  • Kelvinox TLM dalition unit
  • Süperiletken magnet ve düşük sıcaklık kreostat sistemi
Yüksek Manyetik Alan ve Düşük Sıcaklık Laboratuvarı

Laboratuvar altyapısı ve cihaz donanımı İstanbul Üniversitesi desteği ile sağlanarak 2012 yılında kurulmuş olan Yüksek Manyetik Alan ve Düşük Sıcaklık Laboratuvarı, katı malzemelerin ve yarıiletken aygıtların değişken manyetik alan ve düşük sıcaklıklarda yük taşınım mekanizmalarının incelenmesi, iletkenliğin manyetik alana bağlı değişimi, klasik Hall Olayı ve kuantum Hall olayı, elektriksel karakterizasyon ve manyetik özelliklerin incelenmesine dayalı çalışmalar yürütülmesine uygun donanıma sahiptir.

Laboratuvarda Seyreltme soğutucu sistemli (10 mK) 18/20 T süperiletken magnet, helyum geri dönüşüm ve 18lt/gün kapasiteli helyum sıvılaştırıcı sistemine sahibiz.
 
E
ssex Üniversitesi (İngiltere), Tampere Teknik Üniversitesi (Finlandiya), LAAS (Fransa), INSA (Fransa) ve Victoria Üniversitesi (Kanada) ile işbirlikleri kapsamında yarıiletken malzemelerin manyetik özelliklerinin incelenmesi, klasik ve kuantum Hall olayı, katılarda yük taşınımına dayalı projeler yürütülmesi hedeflenmektedir.
İstanbul Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü, Katıhal Fiziği Anabilim Dalı, 34134, Vezneciler, Fatih, İstanbul TÜRKİYE

Toplam kullanılan BAP Kaynağı: 2.323.994,31 TL


© 2019 İstanbul Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı